A radardetektorok használata az 124/1993 kormányrendelet alapján minősült szabálysértésnek, amely a detektorokat besorolja a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök közé, és a gépjárműben, közterületen történő birtoklásukat tiltja. A 175/2003 kormányrendelet újradefiniálta a közbiztonságra különösen veszélyes eszközöket, és ebből kimaradtak a radar/ lézerdetektorok, ezért használatuk 2003 dec. 1-től nem minősül szabálysértésnek, a használója nem büntethető, a detektorok nem kobozhatók el.

 

124/1993. (IX. 22.) Korm. rendelet

a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről

A Kormány a közbiztonság védelme érdekében az Alkotmány 35. §-a (1) bekezdésének i) pontjában előírt feladata körében a következőket rendeli el:
1. §
(1) Tilos az e rendelet mellékletében felsorolt, a közbiztonságra különösen veszélyes eszközt közterületen, nyilvános helyen vagy közforgalmú közlekedési eszközön birtokolni.
(2) Tilos a gyártási, forgalomba hozatali, vásárlási, felhasználási engedélyhez kötött pirotechnikai terméket ilyen engedély nélkül birtokolni.
(3) Nem vonatkozik az (1) bekezdésben foglalt tilalom
a) jogszabályban kényszerítő eszköznek minősített eszközre, továbbá a fegyveres erők, a rendőrség, a büntetés-végrehajtási testület, a nemzetbiztonsági szolgálatok és a rendészeti szervek eszközeire, ha azokat az arra feljogosított birtokolja;
b) azokra a rendeltetésszerűen munkavégzési, sport és a szokásos életvitel körében használt eszközökre, amelyeknek a közterületen való birtoklása - így különösen a rendeltetésszerű használathoz történő szállítása - indokolt, feltéve, ha a tényleges munkavégzésen (tevékenységen) vagy az igazolható munkavégzéshez (tevékenységhez) szükséges szállításon kívül a birtoklás (szállítás) rejtve vagy a szokásos módon becsomagolva, szétszedve vagy tárolóeszközben, illetőleg egyéb biztonságos módon történik;
c) azokra az eszközökre, amelyeket filmfelvételen, színházban, illetve más hasonló rendezvényeken az előadáshoz alkalmaznak vagy használnak fel;
d) a gázspray-re, amennyiben az megfelel ezen rendelet 3. §-ának (2) bekezdésében előírt feltételeknek, kivéve a közterületen vagy nyilvános helyen tartott, a gyülekezési jog körébe tartozó rendezvényeket, választással összefüggő gyűléseket, vallási szertartásokat, rendezvényeket, körmeneteket, kulturális és sportrendezvényeket;
e) a számszeríj kivételével a vadászati célú íjra, amennyiben annak birtokosa érvényes vadászjeggyel és biztosítással rendelkezik.

2. §
(1) Az e rendelet mellékletének 2-13. pontjában felsorolt eszköz, a rugóskés, a dobócsillag és a szúró-, vágóeszközt vagy testi sérülés okozására alkalmas egyéb tárgyat kilövő készülék belföldi kereskedelmi forgalomba nem hozható, nem külkereskedelmi áruforgalomban nem vámkezelhető.
(2) Nem vonatkozik az (1) bekezdésben foglalt tilalom a fegyveres erőkre, a rendőrségre, a büntetés-végrehajtási testületre, a nemzetbiztonsági szolgálatokra, a rendészeti szervekre, illetőleg azon szervekre, amelyeknél az eszközt törvény vagy kormányrendelet rendszeresítette, vagy használatát megengedi, továbbá a gázspray, a sport- és a vadászati célú íj, a sportcélra használható számszeríj belföldi kereskedelmi forgalmára, valamint a szigonypuskára.
(3) Az (1) bekezdésben felsorolt eszközök reklámozása tilos.
(4) Azok az eszközök, amelyek belföldi kereskedelmi forgalma a (2) bekezdés szerint megengedett, csomagküldő szolgálat, ügynöki tevékenység, házalás útján nem értékesíthetők.
(5) A (2) bekezdésben felsorolt szervek a közbiztonságra különösen veszélyes eszközeiket belföldi kereskedelmi forgalomban nem értékesíthetik.

3. §
(1) Fegyverutánzat, gumibot (rendőrbot), elektromos sokkoló, bilincs, lőfegyverre felhelyezhető lézeres célzókészülék, éjszakai irányzék, hangtompító és gépjármű sebességmérő készüléket jelző vagy zavaró eszköz belföldi kereskedelmi forgalomba hozatal céljára nem gyártható.
(2) Belföldi kereskedelmi forgalomba hozatal céljából kizárólag olyan palack kivitelű gázspray gyártható, illetőleg forgalmazható, amely töltőanyagának tömege a 20 grammot nem haladja meg, és gyártását, forgalmazását a mérgező hatású anyagokkal kapcsolatos eljárásról szóló külön jogszabály szerint az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (a továbbiakban: Szolgálat) engedélyezte. A Szolgálat az engedélyezésről a gyártás, illetőleg a forgalmazás helye szerint illetékes rendőrkapitányság igazgatásrendészeti szervét az engedély egy példányának megküldésével értesíti.
(3) A rendőrhatóság a gyártásra és a forgalmazásra vonatkozó előírások betartását ellenőrizheti, azok megsértése esetén a gyártást, forgalmazást megtilthatja.
(4) Az e rendelet 2. §-ának (2) bekezdésében megjelölt eszköz csak 18 éven felüli, cselekvőképes személy részére értékesíthető.

4. §
Az egyes szabálysértésekről szóló, többször módosított 17/1968. (IV. 14.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 16. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és e § az alábbi (3) bekezdéssel egészül ki:

(Visszaélés ipari robbantóanyaggal és pirotechnikai termékkel)

"(1) Aki az ipari robbantóanyagok és a pirotechnikai termékek előállítására, forgalmára, tárolására, szállítására és felhasználására vonatkozó előírást megszegi, továbbá engedély nélkül pirotechnikai terméket birtokol,
harmincezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható."
"(3) Azt a pirotechnikai terméket, amelyre az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértést elkövették, el kell kobozni."

5. §
Az R. a következő alcímmel és 19/B. §-sal egészül ki:

"A közbiztonságra különösen veszélyes eszközzel kapcsolatos szabálysértés

19/B. §
(1) Aki a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök birtoklására, gyártására, kereskedelmére vonatkozó szabályokat megszegi,
harmincezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
(2) Azt az eszközt, amelyre az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértést elkövették, el kell kobozni.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt az eljárás a rendőrség hatáskörébe tartozik."

6. §
Az áruk, szolgáltatások és anyagi értéket képviselő jogok kivételéről és behozataláról szóló - többször módosított - 112/1990. (XII. 23.) Korm. rendelet 1/c. számú mellékletének 1. c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[1. c) Abban az árukörben, amelyre vonatkozóan a külkereskedelmi termékjegyzék nem, vagy csak részben tartalmaz cikkszámokat még engedélyköteles:]
"c) A titkosszolgálati eszközök, a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök (a szúró- és vágóeszközök közül csak a rugóskés, a dobócsillag és a szúró-, vágóeszközt vagy testi sérülés okozására alkalmas egyéb tárgyat kilövő készülék), kényszerítő eszközök és más, a büntetés-végrehajtással összefüggő termékek kivitele és behozatala. A titkosszolgálati eszközökkel kapcsolatos engedélyezés a Nemzetbiztonsági Hivatal, a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökkel kapcsolatos engedélyezés az Országos Rendőr-főkapitányság előzetes egyetértésével történik."

7. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő első hónap 15. napján lép hatályba.

Melléklet a 124/1993. (IX. 22.) Korm. rendelethez

 

A közbiztonságra különösen veszélyes eszközök

1. Olyan szúró- vagy vágóeszköz, amelynek szúróhosszúsága vagy vágóéle a 8 cm-t meghaladja, továbbá a szúróhosszúság vagy a vágóél méretétől függetlenül a dobócsillag, a rugóskés és a szúró-, vágóeszközt vagy testi sérülés okozására alkalmas egyéb tárgyat kilövő készülék (íj, számszeríj, francia kés, szigonypuska, parittya, csúzli stb.).
2. Olyan eszköz, amelyből a szem és a nyálkahártyák ingerlésével védekezésre képtelen állapotot előidéző vegyi anyag lőhető, permetezhető ki (gázspray).
3. Olyan eszköz, amely az utánzás jellege miatt megtévesztésig hasonlít a lőfegyverre, gáz- és riasztófegyverre (fegyverutánzat).
4. Kézre helyezhető, az ütés hatását növelő eszköz (boxer).
5. Jellegzetesen ütés céljára használható, az ütés erejét, hatását növelő eszköz (pl. ólmosbot).
6. Elektromos feszültség útján átmenetileg védekezésre képtelen állapotot előidéző eszköz (elektromos sokkoló).
7. Lőfegyverre felszerelhető, a lövés hangját tompító eszköz (hangtompító).
8. Lőfegyverre szerelhető lézeres célzókészülék.
9. Lőfegyver éjszakai irányzéka.
10. Gumibot (rendőrbot).
11. Bilincs.
12. Lánccal vagy egyéb hajlékony anyaggal összekapcsolt botok, nehezékek.
13. Gépjármű sebességmérő készüléket jelző vagy zavaró eszköz.

 

175/2003. (X. 28.) Korm. rendelet

a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről

A Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény 100. §-a (1) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:
1. §
E rendelet hatálya a mellékletben felsorolt közbiztonságra különösen veszélyes eszközökre és az azokkal kapcsolatos egyes tevékenységekre terjed ki.
2. §
E rendelet alkalmazásában
1. forgalmazás: a közbiztonságra veszélyes eszköz továbbadására irányuló tevékenység, ideértve a kereskedelmi tevékenységet is;
2. jármű: a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendeletben meghatározott közúti szállító vagy vontató eszköz;
3. közforgalmú közlekedési eszköz: bárki által azonos feltétellel igénybe vehető közlekedési eszköz;
4. közterület: a közhasználatra szolgáló minden olyan magán-, állami vagy önkormányzati tulajdonban álló terület, amely mindenki számára korlátozás nélkül igénybe vehető, ideértve a közterületnek a közútként szolgáló és a magánterületnek a közforgalom elől el nem zárt részét;
5. nyilvános hely: a közterületnek nem tekinthető, mindenki számára nyitva álló hely.

3. §
(1) Jogszabály eltérő rendelkezése hiányában tilos a közbiztonságra különösen veszélyes eszközt közterületen, nyilvános helyen - ideértve az ott lévő járművek belső tereit is -, valamint közforgalmú közlekedési eszközön birtokolni.
(2) Nem vonatkozik az (1) bekezdésben foglalt tilalom
a) a Magyar Honvédségre, a Határőrségre, a rendvédelmi szervekre, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokra, a Magyar Köztársaság területén állomásozó fegyveres szervekre, továbbá azokra a szervekre és személyekre, melyeknek a közbiztonságra különösen veszélyes eszköz birtoklását, használatát jogszabály megengedi;
b) azokra a rendeltetésszerűen munkavégzési, sport és a szokásos életvitel körében használt eszközökre, melyeknek közterületen, nyilvános helyen - ideértve az ott lévő járművek belső tereit is -, valamint közforgalmi közlekedési eszközön való birtoklása indokolt, feltéve, ha a tényleges munkavégzésen (tevékenységen) vagy az igazolható munkavégzéshez (tevékenységhez) szükséges szállításon kívül a birtoklás (szállítás) rejtve vagy a szokásos módon becsomagolva, szétszedve vagy zárt tárolóeszközben, illetőleg egyéb biztonságos módon történik;
c) azokra az eszközökre, amelyek használata filmfelvétel, színházi előadás, illetve más hasonló rendezvény megtartásához szükséges;
d) a legfeljebb 20 gramm töltőanyag tömegű gázspray-re, kivéve a közterületen vagy nyilvános helyen szervezett rendezvényeket.

4. §
(1) Dobócsillag, rugóskés, ólmosbot, gumibot, boxer, elektromos sokkoló, 20 gramm töltőanyag tömeget meghaladó gázspray csak a 3. § (2) bekezdésének a) pontjában meghatározott szervek részére forgalmazható.
(2) Az (1) bekezdésben felsorolt eszközök nem kereskedelmi (turista) forgalomban nem vámkezelhetők.
(3) Gázspray, íj, számszeríj, szigonypuska csomagküldő szolgálat, ügynöki tevékenység, házalás és az információs társadalommal összefüggő szolgáltatás útján nem forgalmazható.

5. §
Jogszabály eltérő rendelkezése hiányában gázspray közterületen, nyilvános helyen - ideértve az ott lévő járművek belső tereit is -, valamint közforgalmú közlekedési eszközön csak tokban, dobozban, zárt tároló eszközben vagy ruházat alá rejtve birtokolható (szállítható).

6. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről szóló 124/1993. (IX. 22.) Korm. rendelet, valamint az azt módosító 123/2002. (V. 15.) Korm. rendelet.
(3) A kézilőfegyverekről és lőszerekről, a gáz- és riasztófegyverekről, valamint a légfegyverekről és a lőterekről szóló 115/1991. (IX. 10.) Korm. rendelet 8. §-ának (1) bekezdése a következő e)-g) pontokkal egészül ki:
(Tilos polgári használatra gyártani, belföldi kereskedelmi forgalomba hozni és tartani)
"e) lőfegyverre felszerelhető, a lövés hangját tompító eszközt (hangtompítót);
f) lőfegyver éjszakai irányzékát;
g) lőfegyverre felszerelhető lézeres célzókészüléket."
(4) Az egyes szabálysértésekről szóló 218/1999. (XII. 28.) Korm. rendelet 10. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Aki a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök birtoklására, szállítására, forgalmazására vonatkozó szabályokat megszegi,
ötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható."

Melléklet a 175/2003. (X. 28.) Korm. rendelethez

A közbiztonságra különösen veszélyes eszköz:
a) az olyan szúró- vagy vágóeszköz, amelynek szúróhosszúsága vagy vágóéle a 8 cm-t meghaladja, továbbá a szúróhosszúság vagy a vágóél méretétől függetlenül a dobócsillag, a rugóskés és a szúró-, vágóeszközt vagy testi sérülés okozására alkalmas egyéb tárgyat kilövő készülék (különösen: íj, számszeríj, francia kés, szigonypuska, parittya, csúzli);
b) a jellegzetesen ütés céljára használható és az ütés erejét, hatását növelő eszköz (különösen: ólmosbot, boxer);
c) a lánccal vagy egyéb hajlékony anyaggal összekapcsolt botok, nehezékek;
d) az olyan eszköz, melyből a szem és a nyálkahártyák, illetve a bőrfelület ingerlésével támadásra képtelen állapotot előidéző anyag permetezhető ki (gázspray);
e) az olyan eszköz, amely az utánzás jellege és méretarányos kivitelezése miatt megtévesztésre alkalmas módon hasonlít a lőfegyverre (lőfegyverutánzat);
f) az olyan eszköz, amely elektromos feszültség útján védekezésre képtelen állapot előidézésére alkalmas (elektromos sokkoló).